Firestone MultiSeason Gen 02 vs Michelin CrossClimate 2
- TR Puanı
- 8,6/10
- Sürücüler diyor ki
- 81% · 12
- TR Puanı
- 9,5/10
- Sürücüler diyor ki
- 80% · 177
Her iki lastiği de deneyen 11 bağımsız testte CrossClimate 2 11 kez, MultiSeason Gen 02 ise hiç önde bitirdi. MultiSeason Gen 02 ıslak yol tutuş parkurunu %4,7 daha hızlı tamamladı; CrossClimate 2 kuru zeminde %11,2 daha kısa mesafede durdu.
Veriler güncellendi
Hangisini almalısınız?
Maksimum yıl boyu güvenlik, en kısa kuru duruşlar, daha güçlü suda kızaklama rezervleri ve kış aylarında güven için Michelin CrossClimate 2'yi tercih edin; karma iklimler, yüksek hız veya aile kullanımı için idealdir. Bütçeniz önemliyse, ıslak zeminde yol tutuşunun garantili olmasına önem veriyorsanız ve daha uzun kuru duruşlar ve daha düşük suda kızaklama marjlarını kabul edebiliyorsanız Firestone MultiSeason Gen 02'yi tercih edin.
MultiSeason Gen 02 nerede daha güçlü
- Güçlü ıslak yol tutuş dengesi; daha küçük marjlarda ara sıra ıslak frenleme kenarları
- Dostça ve öngörülebilir davranışlarla rekabetçi kar dengesi
- Daha düşük satın alma fiyatı ve bazen daha iyi değer puanları
CrossClimate 2 nerede daha güçlü
- Sınıfının en iyi kuru frenleme (tüm paylaşımlı testleri kazanır) ve hassas kuru direksiyon
- Mükemmel kış performansı: kısa kar frenlemesi, güçlü çekiş, çeşitli testlerde en iyi yol tutuşu
- Üstün suda kızaklama direnci (düz ve eğimli) ve genel ıslak güvenlik marjları
Sonuç
Birden fazla boyut ve test gövdesinde, CrossClimate 2 genel değerlendirmede baskın çıkıyor: Kuru frenlemede 11/11 kategorisi galibiyeti, kar frenleme/çekiş/yol tutuşunda düzenli avantajlar, güçlü suda kızaklama direnci ve genellikle üstün konfor ve aşınma. Bunlar anlamlı farklar: Kuru yollarda genellikle yaklaşık %9-13 daha kısa mesafede duruyor (örneğin, 37,7-39,9 m'ye karşı 41,8-45,9 m) ve ıslak yolda hem düz hem de virajlı suda kızaklamaya daha iyi direnç gösteriyor. Tek tekrarlayan zayıf noktası ortalama ıslak yol tutuş hızı olsa da, ıslak zeminde tam frenleme genellikle daha iyi sonuçlar arasında yer alıyor. MultiSeason Gen 02 sağlam bir değer vakası oluşturuyor. Islak yol tutuş turlarında sıklıkla kullanıcı dostu ve dengeli hissettiriyor, ara sıra ıslak zeminde frenlemede ince farklarla galibiyetler elde ediyor ve sürekli olarak daha ucuz. Ancak, uzun süreli kuru frenleme, daha zayıf suda kızaklama marjları ve daha az hassas kuru/kış yol tutuşu genel sıralamasını sınırlıyor. Yıl boyunca maksimum güvenlik ve uzun ömürlülüğe öncelik veriyorsanız Michelin güvenilir bir seçimdir; önceden tasarruf etmek istiyorsanız ve ödünleri kabulleniyorsanız, Firestone pragmatik bir alternatiftir.
Maddeler, ortak testlerin ve sürücü değerlendirmelerinin bir analizidir; her disiplinde ölçülen galibiyetler aşağıdaki tablolardadır. İkisi çeliştiğinde rakamlar esas alınır.
Bir bakışta MultiSeason Gen 02 vs CrossClimate 2
| Kategori | MultiSeason Gen 02 | Fark | CrossClimate 2 |
|---|---|---|---|
| Kazanılan ortak testler11 ortak test | 0 | 11 | |
| Kuru18 ölçüm | 2 | CrossClimate 2 kuru zeminde %11,2 daha kısa mesafede durdu (11 test) | 16 |
| Islak36 ölçüm | 14 | CrossClimate 2 virajda su tutunmasında %19,5 daha fazla tutuş korudu (5 test) | 21 |
| Kar25 ölçüm | 1 | CrossClimate 2 karda %2,1 daha kısa mesafede durdu (7 test) | 23 |
| Buz1 ölçüm | 1 | 0 | |
| Konfor11 ölçüm | 1 | CrossClimate 2 0,9 dB daha sessizdi (6 test) | 10 |
| Değer15 ölçüm | 4 | CrossClimate 2 %6,9 daha düşük yuvarlanma direncine sahipti (6 test) | 10 |
| Tyre Reviews Puanıelimizdeki tüm testler ve değerlendirmeler | 8,6/10 | CrossClimate 2 önde (+0,9) | 9,5/10 |
| Sürücü puanı12 ve 177 değerlendirme | 81% | Kazananı belirlemek için çok yakın | 80% |
| Yeniden alırdısürücülerin oranı | 75% | Kazananı belirlemek için çok yakın | 74% |
| Fiyatfiyat belirten 5 testte | Daha ucuz | CrossClimate 2, 5 testin 5 tanesinde daha pahalıydı | +%21 |
| Üretilen ebatlarAB etiketi kayıtları | 55 | 37 ebat ikisinde de üretiliyor | 116 |
Galibiyetler, ortak testlerde her iki lastik için kaydedilen tüm ölçümleri sayar; onay işareti o satırda öndeki lastiği gösterir. Sürücülerin öznel puanları galibiyet olarak sayılır ancak her test kendi ölçeğini kullandığı için ortalamaları asla alınmaz.
2021 - 2024 arasında 11 testte karşı karşıya
Her satır, iki lastiğin de aynı araçta, aynı ebatta ve aynı gün denendiği yayımlanmış bir test. Çizgi testteki tüm lastikleri gösterir; kazanan soldadır.
| Test | MultiSeason Gen 02 | Test alanı | CrossClimate 2 |
|---|---|---|---|
| 2024 Tüm Mevsim Lastik Pazarı Genel Bakışı | 37 lastikten 22. | 37 lastikten 4. | |
| 2024 ADAC Dört Mevsim Lastik Testi | 16 lastikten 8. | 16 lastikten 4. | |
| 2024 Karavan Camper Van Dört Mevsim Lastik Testi | 8 lastikten 6. | 8 lastikten 2. | |
| 2023 Auto Zeitung Dört Mevsim Lastik Testi | 9 lastikten 7. | 9 lastikten 2. | |
| 2023 Auto Bild Dört Mevsim Lastik Testi | 16 lastikten 13. | 16 lastikten 1. | |
| 2023 Dört Mevsim Lastiği 35'li Set Karşılaştırması | 35 lastikten 10. | 35 lastikten 2. | |
| 2023 Tyre Reviews Dört Mevsim Lastik Testi | 10 lastikten 6. | 10 lastikten 1. | |
| 2022 Auto Bild Dört Mevsim Lastik Testi | 15 lastikten 11. | 15 lastikten 9. | |
| 2022 Dört Mevsim Lastik Pazarına Genel Bakış | 35 lastikten 9. | 35 lastikten 3. | |
| 2021 Auto Bild Dört Mevsim Lastik Testi | 16 lastikten 13. | 16 lastikten 7. | |
| 2021 Dört Mevsim Lastik Pazarına Genel Bakış | 32 lastikten 16. | 32 lastikten 1. |
Performans profili
11 ortak testten 20 ölçüm; her lastik, her testteki daha iyi değerin yüzdesi olarak gösteriliyor.
Her birinin en çok öne geçtiği yerler
MultiSeason Gen 02
CrossClimate 2
İki lastiğin değerlerini görmek için bir eksenin üzerine gelin veya dokunun.
Her testte iki değerden daha iyisi %100 sayılır, diğeri onun yüzdesi olarak gösterilir; yani 34,2 m karşısında 36 m fren mesafesi %95 eder. Her eksen, o ölçümü kaydeden ortak testlerin ortalamasıdır. Ölçek 85% değerinde biter: daha içerideki bir nokta, içi boş olarak göbeğin kenarında durur. Yalnızca tek bir ortak testte kaydedilen 10 ölçüm gösterilmiyor; tüm ölçümler aşağıdaki tablodadır.
Her birinin daha yüksek puan aldığı yerler
MultiSeason Gen 02
CrossClimate 2
İki lastiğin değerlerini görmek için bir eksenin üzerine gelin veya dokunun.
Kategori puanları aynı sezon ve sınıftaki lastikler arasındaki yüzdelik dilimlerdir: 90, bu lastiğin elimizdeki tüm testler üzerinden ölçüldüğünde, yalnızca katıldığı testlerde değil, onların %90'ından daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir.
Sürücülerin her birine daha yüksek puan verdiği yerler
MultiSeason Gen 02
CrossClimate 2
İki lastiğin değerlerini görmek için bir eksenin üzerine gelin veya dokunun.
Sürücüler MultiSeason Gen 02 modeline 12 yorumdan %81, CrossClimate 2 modeline 177 yorumdan %80 veriyor. Her eksen, sürücülerin 10 üzerinden puanladığı bir sorudur; değerlendirmeler yayından önce elle kontrol edilir.
Tüm ölçümler yan yana
Her iki lastiğin aynı testlerde elde ettiği değerlerin ortalamaları. Fark, her testin kendi farkının ortalamasıdır; böylece farklı otomobillerden ve yıllardan gelen değerler asla karıştırılmaz. Ölçümlerini görmek için bir disiplini, her testin değerini görmek için de bir ölçümü açın.
| Ölçüm | MultiSeason Gen 02 | Fark | CrossClimate 2 | Galibiyet | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 43,34 | 11,2% | 38,43 | 0-11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 80,35 | 0,2% | 80,2 | 1-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 87,18 | 0,6% | 87,8 | 1-3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| puanlandı | 3,3% | puanlandı | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 46,53 | 0,9% | 45,88 | 4-7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 39,3 | 4,4% | 41,1 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 76,69 | 4,7% | 80,99 | 2-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 72,33 | 1,1% | 71,55 | 4-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| puanlandı | 2,2% | puanlandı | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 6,37 | 1% | 6,31 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 13,23 | 1,2% | 13,42 | 2-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 79,3 | 5,7% | 83,76 | 0-7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2,62 | 19,5% | 3,1 | 0-5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 23,33 | 2,1% | 22,82 | 0-7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 5,62 | 0,9% | 5,57 | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1.788 | 5,9% | 1.882 | 0-6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 71,32 | 5,6% | 67,87 | 0-2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 51,68 | 2,1% | 52,8 | 0-3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| puanlandı | 2% | puanlandı | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3,28 | 1,9% | 3,22 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3,79 | 13,1% | 4,29 | 0-3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 19,6 | 1% | 19,8 | 1-0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| puanlandı | 31,8% | puanlandı | 0-2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 71,6 | 0,9 dB | 70,75 | 0-6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2.571 | 0,5% | 2.662 | 1-2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 42.084 | 17,6% | 46.323 | 2-2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 7,79 | 6,9% | 7,24 | 1-5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 5,44 | 0,8% | 5,48 | 1-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 23,5 | 39,1% | 14,3 | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 88 | 40,9% | 52 | 0-1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fren mesafeleri ve tur süreleri düşük olduğunda, hızlar, aşınma ve tutuş değerleri ise yüksek olduğunda daha iyidir. Bir testin değerleri kendine aittir: ebatlar, araçlar, zeminler ve sıcaklıklar testten teste değişir; buradaki ortalamaların yalnızca iki lastiğin birlikte katıldığı testlerden alınmasının sebebi budur. "Puanlandı" satırları sürücülerin öznel puanlarıdır: her test kendi ölçeğini kullandığı için yalnızca galibiyetler sayılır.
Ortak testlerin ötesindeki puanlar
Elimizdeki her testi ve yorumu tartan Tyre Reviews Puanında MultiSeason Gen 02 10 üzerinden 8,6, CrossClimate 2 ise 9,5 alıyor.
| MultiSeason Gen 02 | Kategori | CrossClimate 2 | ||
|---|---|---|---|---|
| 47 | Kuru | 95 | ||
| 75 | Islak | 75 | ||
| 23 | Konfor | 83 | ||
| 62 | Değer | 84 | ||
| 71 | Kar | 94 | ||
| 69 | Buz | 47 | ||
Kategori puanları aynı sezon ve sınıftaki lastikler arasındaki yüzdelik dilimlerdir: 90, bu lastiğin elimizdeki tüm testler üzerinden ölçüldüğünde, yalnızca katıldığı testlerde değil, onların %90'ından daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir.
Sürücüler ne diyor
| MultiSeason Gen 02 | Kategori | CrossClimate 2 | ||
|---|---|---|---|---|
| 8,5 | Kuru Zeminde Tutunma | 8,6 | ||
| 8 | Islak Zeminde Tutunma | 8 | ||
| 8,2 | Lastik Geri Bildirimi | 7,6 | ||
| 8,5 | Yol Tutuşu | 7,5 | ||
| 8,3 | Aşınma | 8,4 | ||
| 8 | Lastik konforu | 8,3 | ||
| 7,6 | Karlı Zeminde Tutunma | 8,5 | ||
| 6,9 | Buzlu Zeminde Tutunma | 7,4 | ||
Sürücüler MultiSeason Gen 02 modeline 12 yorumdan %81, CrossClimate 2 modeline 177 yorumdan %80 veriyor. Yorumlar yayımlanmadan önce elle denetlenir; araç sahipliği doğrulanmaz.
Firestone MultiSeason Gen 02
- 81%12 yorumdan
- 75%yeniden alırdı
- 332.329 kmyorum yazanların kat ettiği mesafe
Genel olarak, sürücüler Firestone MultiSeason Gen 02'yi çok yüksek bir şekilde değerlendiriyor, özellikle güçlü ıslak tutuş, güvenli kış çekişi (kar/buz dahil) ve iyi stabilite ile kendine güvenen dört mevsim performansını övüyorlar. Birçok kullanıcı ayrıca sağlam diş ömrü ve güçlü fiyat-performans oranı bildirmekte, birçok kişi tekrar satın alacaklarını söylemektedir. En sık karşılaşılan dezavantaj, artan yol gürültüsü olup, daha küçük bir azınlık, sıcak hava/kuru frenleme performansının zayıf olduğunu ve uzun süreli kullanım sonrası daha hızlı yaşlandığını bildirmektedir.
- Güçlü ıslak tutuş ve yağmur performansı
- İyi kış yeteneği (kar/buz çekişi ve soğuk hava güveni)
- Normal koşullarda stabil, güvenli sürüş ve frenleme
- İyi fiyat/performans
- Belirgin yol gürültüsü (özellikle yüksek hızlarda)
10 doğrulanmış yorumdan yapay zekâ ile özetlendi; yorumların kendisi lastik sayfasında.
Tüm 12 MultiSeason Gen 02 yorumuBu 'Firestone MultiSeason 2' lastiklerini yaklaşık bir aydır kullanıyorum ve ilk izlenimlerim şimdiye kadar tamamen olumlu. Yaklaşık 4 yıl Hankook kullandım ve marka değiştirmek konusunda çok tereddütlüydüm ama iyi ki değiştirmişim. Kuru zemin tutuşu çok iyi, ıslak zemin tutuşu da çok iyi, araba çok stabil ve akıcı hissediliyor. Diğerlerine %100 tavsiye ediyorum.
Michelin CrossClimate 2
- 80%177 yorumdan
- 74%yeniden alırdı
- 4.062.851 kmyorum yazanların kat ettiği mesafe
Yorumların yaklaşık dörtte üçü olumlu. Kullanıcılar Michelin CrossClimate 2'yi özellikle karda çekişi ve kuru zemindeki yol tutuşu için övüyor. Islak zemindeki yol tutuşu da beğeni topluyor; ancak 16 kullanıcı bunu eleştiriyor ve 12 kullanıcı ıslak zeminde yol tutuşunun zayıf olduğunu bildiriyor. Sürüş konforu genel olarak beğeniliyor ve uzun süredir kullanan birçok kişi diş ömrünün iyi olduğunu belirtiyor; ancak 12 kullanıcı aşınmayı hayal kırıklığı yaratıcı buluyor. Yol gürültüsü konusunda görüşler farklı: 40 kullanıcı lastiği sessiz bulurken 21 kullanıcı gürültülü olduğunu düşünüyor. Daha küçük bir grup olan 12 kullanıcı ise yakıt tüketiminin arttığını bildiriyor.
- Karda güçlü çekiş
- Kuru zeminde iyi yol tutuşu
- Birçok kullanıcı için ıslak zeminde iyi yol tutuşu
- Birçok kullanıcı için düşük yol gürültüsü
- Islak zeminde hayal kırıklığı yaratan yol tutuşu
- Artan yakıt tüketimi
159 doğrulanmış yorumdan yapay zekâ ile özetlendi; yorumların kendisi lastik sayfasında.
Tüm 177 CrossClimate 2 yorumu2026'nın zorlu kışının ardından, CC2'lerimin her türlü kış yağışında gösterdiği harika performansı deneyimlemiş olmak beni gerçekten çok mutlu etmişti.
Ama ne yazık ki 2026'nın kavurucu yazı lastiklerimi mahvetti; “Michelin çatlaması” başladı ve sırt bloklarının çevresinde çatlaklar oluştu. Aşınma hâlâ normal, diş derinliği hâlâ fazla ve yol tutuşu her zamanki kadar iyi. Hasara, 40 °C'de açık havaya park etmenin yol açmış olabileceğini düşünüyorum. -10 ile 40 °C arasında her türlü hava koşulunda harika bir lastikti ve 4 yılda bitirecek kadar çok araç kullanıyorsanız CC2'ler kesinlikle mükemmel. Ama nispeten az kullanımımla (~9 bin km/yıl) daha uzun ömürlü olmasını bekliyordum. Yazın dışarıya park ettiğimde bir örtü kullanmamış olmaktan da pişmanım.
Ebatlar, AB etiketi ve model geçmişi
Her lastiğin AB etiket kayıtlarından: MultiSeason Gen 02 modelinin 55 ebadı ve CrossClimate 2 modelinin 116 ebadı, bunların 37 tanesi her ikisinde de üretiliyor.
| Kategori | MultiSeason Gen 02 | CrossClimate 2 |
|---|---|---|
| Mevsim | Dört mevsim | Dört mevsim |
| Üretilen ebatlar | 55 ebat, 13 - 19 inç | 116 ebat, 15 - 22 inç |
| İkisinde de üretilen | 37 ebat 175/65 R15185/60 R15185/65 R15195/55 R15195/60 R15195/65 R15195/45 R16195/55 R16195/60 R16205/55 R16205/60 R16215/55 R16ve 25 tane daha | |
| AB etiketi ıslak tutuş | B95%C5% | B81%C19% |
| AB etiketi yuvarlanma direnci | C81%D16%B3% | C55%B33%D11%A1% |
| AB etiketi gürültü | 71-72 dB B100% | 69-73 dB B78%A22% |
| Ağır kar (3PMSF) ebatları | 62 ebattan 62 tanesi | 176 ebattan 176 tanesi |
| Piyasada olduğu tarih | 2019 | 2020 |
| Yerini aldığı model | Firestone MultiSeason (2015) | Michelin CrossClimate+ (2017) |
| Yerini alan model | - | Michelin CrossClimate 3 |
| Ödüller | - | Kazanan: Best All-Season Tyres (DriverReviews, 2024/25) Kazanan: All-Season SUV Tyre of the Year (WhatTyre, 2024) Kazanan: All-Season Tyre of the Year (WhatTyre, 2023) Kazanan: All-Season SUV Tyre of the Year (WhatTyre, 2022) Kazanan: All-Season Tyre of the Year (WhatTyre, 2022) |
| Ortak testlerdeki fiyat | Fiyat belirten 5 testin 5 tanesinde CrossClimate 2 daha pahalı lastikti, ortalama %21 farkla. Her test lastikleri o dönemde kendi pazarında fiyatladı; yalnızca fark karşılaştırılabilir. | |
Etiket sınıfları, her sınıfı taşıyan kayıtlı ebatların oranı olarak gösterilir; yani "B (%88), C (%12)" çoğu ebadın B olduğu anlamına gelir. Sınıflar ebada göre değişir; kendi ebadınızın etiketini kontrol edin.
Sonuçları okumak
Yukarıdaki test sonuçları ve sürücü yorumlarından yazıldı. Bu bir ölçüm değil, bir analizdir: tablolarla çeliştiği yerde tablolar doğrudur.
Bu karşılaştırmada, Firestone'un değer odaklı bir dört mevsim lastiği olan MultiSeason Gen 02, Michelin'in referans premium dört mevsim lastiği CrossClimate 2 ile karşı karşıya geliyor. 2021-2024 yılları arasında yapılan 11 ortak profesyonel testte Michelin sürekli olarak zirveye yakın bir yerde yer alırken, Firestone orta sıralarda yer alıyor ancak zaman zaman belirli metriklerde parlıyor. Net bir ayrım bekleniyor: CrossClimate 2, sınıfının lideri kuru zeminde frenleme ve güçlü kış kabiliyetinin yanı sıra mükemmel suda kızaklama rezervleri ve düşük aşınma sunuyor. Firestone ise rekabetçi ıslak zemin yol tutuşu dengesi, düşük fiyatı ve bazen daha düşük yakıt tüketimiyle karşılık veriyor, ancak kuru frenleme ve suda kızaklamada belirgin şekilde geride kalıyor ve limitlerde daha az hassas.
MultiSeason Gen 02 - CrossClimate 2: sorularınız
Firestone MultiSeason Gen 02 mi Michelin CrossClimate 2 mi daha iyi lastik?
Her iki lastiği de deneyen 11 bağımsız testte Michelin CrossClimate 2 11 kez, MultiSeason Gen 02 ise hiç önde bitirdi. Elimizdeki her testi ve yorumu tartan Tyre Reviews Puanında MultiSeason Gen 02 10 üzerinden 8,6, CrossClimate 2 ise 9,5 alıyor.
Islak zeminde hangisi daha iyi, MultiSeason Gen 02 mi CrossClimate 2 mi?
CrossClimate 2, ortak testlerin kaydettiği 36 Islak ölçümünün 21 tanesinde önde gitti. 5 test genelinde ortalama olarak virajda su tutunmasında %19,5 daha fazla tutuş korudu.
Kuru zeminde hangisi daha iyi?
CrossClimate 2, ortak testlerin kaydettiği 18 Kuru ölçümünün 16 tanesinde önde gitti. 11 test genelinde ortalama olarak kuru zeminde %11,2 daha kısa mesafede durdu.
Karda hangisi daha iyi?
CrossClimate 2, ortak testlerin kaydettiği 25 Kar ölçümünün 23 tanesinde önde gitti. 7 test genelinde ortalama olarak karda %2,1 daha kısa mesafede durdu.
Hangisi daha uzun ömürlü ve daha ucuza kullanılıyor?
CrossClimate 2 %6,9 daha düşük yuvarlanma direncine sahipti (6 test). Sürücüler aşınmaya MultiSeason Gen 02 için 8,3/10, CrossClimate 2 için 8,4/10 veriyor.
Hangisi daha sessiz ve konforlu?
CrossClimate 2 0,9 dB daha sessizdi (6 test). Sürücüler konfora MultiSeason Gen 02 için 8/10, CrossClimate 2 için 8,3/10 veriyor.
Sürücüler ne diyor?
Sürücüler MultiSeason Gen 02 modeline 12 yorumdan %81, CrossClimate 2 modeline 177 yorumdan %80 veriyor. MultiSeason Gen 02 sürücülerinin %75'i lastiği yeniden alırdı; CrossClimate 2 için bu oran %74.
Hangisi daha pahalı?
Fiyat belirten 5 testin 5 tanesinde CrossClimate 2 daha pahalı lastikti, ortalama %21 farkla. Fiyatlar testin o dönemdeki kendi pazarına ait.
Aynı ebatlarda bulunuyorlar mı?
MultiSeason Gen 02 55 ebatta (13 - 19 inç), CrossClimate 2 ise 116 ebatta (15 - 22 inç) üretiliyor. 37 ebat ikisinde de mevcut. AB etiketinde MultiSeason Gen 02 çoğu ebatta ıslak tutuşta B, yuvarlanma direncinde C sınıfında; CrossClimate 2 ise B ve C.
Hangisi daha yeni lastik?
CrossClimate 2 daha yeni tasarım: 2020 yılında piyasaya çıktı, MultiSeason Gen 02 ise 2019 yılında. MultiSeason Gen 02, Firestone MultiSeason modelinin yerini aldı. CrossClimate 2, Michelin CrossClimate+ modelinin yerini aldı.
Bu lastiklerle diğer karşılaştırmalar
Tüm karşılaştırmalar → Üç veya daha fazla lastiği karşılaştır →
Bunlardan birini mi kullanıyorsunuz?
Yorumunuz, bu sayfanın hiçbir testin sağlayamayacağı bölümü: lastik nasıl aşındı, nasıl yaşlandı, üçüncü yılında yağmurda nasıldı. Yaklaşık beş dakika sürüyor.
MultiSeason Gen 02 için yorum yazın CrossClimate 2 için yorum yazın
Bu veriler nereden geliyor
Dereceler ve ölçümler yayımlanmış her testten aktarılır. Bir test burada yalnızca iki lastik de o testte yer aldığında sayılır; böylece her değer, karşılaştırıldığı değerle aynı araçta, aynı ebatta ve aynı gün kaydedilmiştir.
TR Puanı hakkında
Tyre Reviews Puanı, her lastiği elimizdeki tüm bağımsız test sonuçlarından ve doğrulanmış sürücü yorumlarından 10 üzerinden puanlar; böylece iki lastik, henüz aynı testte karşılaşmamış olsa bile karşılaştırılabilir.
Testleri kim yapıyor
Tyre Reviews testi olarak yayımlanan her test, 2007'den beri bağımsız olarak lastik test eden Jonathan Benson tarafından yapılır.

Tartışma