Kleber Krisalp HP3 vs Kumho WinterCraft WP52+
- TR Puanı
- 8,1/10
- Sürücüler diyor ki
- 83% · 38
- TR Puanı
- 9,3/10
- Sürücüler diyor ki
- 91% · 6
Her iki lastiği de deneyen 3 bağımsız testte Krisalp HP3 2 kez, WinterCraft WP52+ ise bir kez önde bitirdi. Krisalp HP3 virajda su tutunmasında %10,4 daha fazla tutuş korudu; WinterCraft WP52+ ıslak zeminde %3,8 daha kısa mesafede durdu.
Veriler güncellendi
Hangisini almalısınız?
Kar performansı ve suda kızaklamaya karşı direnç önceliklerinizse Kleber Krisalp HP3'ü seçin. Kışın çoğunlukla ıslak veya kuru yollarda araç kullanıyor ve bu koşullardaki fren performansına daha fazla önem veriyorsanız Kumho WinterCraft WP52+'ı seçin.
Krisalp HP3 nerede daha güçlü
- Kar üzerinde karşılaştırılan üç testin tamamında daha kısa fren mesafeleri.
- Auto Bild'in her iki kapsamlı testinde de karda daha fazla çekiş.
- Her iki kapsamlı testte de suda kızaklamaya karşı daha iyi direnç.
WinterCraft WP52+ nerede daha güçlü
- Karşılaştırılan üç testin tamamında ıslak zeminde daha kısa fren mesafeleri.
- Her iki kapsamlı testte de kuru zeminde yaklaşık %5 ila %6 daha kısa fren mesafesi.
- Her iki kapsamlı testte de 1.000 km başına daha düşük maliyet.
Sonuç
Kleber'in öne çıktığı alanlar kar tutuşu ve suda kızaklamaya karşı direnç. Auto Bild'in 2025 kış testinde karda Kumho'dan yaklaşık %4 daha kısa mesafede durdu; 2026'daki her iki testte bu fark yaklaşık %3 oldu. Ayrıca iki kapsamlı testte de karda daha fazla çekiş sağladı ve kar slalomunda daha iyi sonuçlar elde etti. Kar üzerindeki yol tutuşunda fark çok daha azdı: Kumho'nun 2025'teki küçük üstünlüğü %1'in altındayken Kleber 2026'da yaklaşık %2 daha hızlıydı. Bu sonuçlara göre Kumho karda kötü bir lastik değil; ancak karda frenleme ve harekete geçme açısından Kleber daha istikrarlı bir tercih.
Kumho'nun üstünlüğü temizlenmiş kış yollarında daha belirgin. Kuru zemindeki fren mesafesi 2025 kapsamlı testinde yaklaşık %6, 2026'da ise %5 daha kısaydı. Üç testin tamamında ıslak zeminde de daha kısa mesafede durdu; ancak fark 2025 kapsamlı testindeki yaklaşık %8'den 2026'daki iki testte yaklaşık %2'ye geriledi. 2026'da ıslak zemindeki yol tutuşu üstünlüğü sınırlıydı. Buna karşılık Kleber, her iki kapsamlı testte de özellikle virajlarda suda kızaklamaya karşı daha dirençliydi. Düz hat üzerindeki üstünlüğü 2025'te sınırlıyken 2026'da yaklaşık %5'e ulaştı. Her iki kapsamlı testte de 1.000 km başına maliyet Kumho için daha düşüktü; Kleber'in öngörülen aşınma avantajı ise sınırlıydı.
Genel sonuçlar kesin bir kazanan göstermiyor. Kleber'in kar sonuçları dikkate alındığında, Auto Bild'in 2025 kış testinde Kumho'nun üçüncü, Kleber'in 14. olması olağan dışı büyüklükte bir fark. Farklı ebatların kullanıldığı 2026 kapsamlı testinde Kleber beşinci, Kumho sekizinci oldu; her ikisine de “iyi” kararı verildi. 2026 fren testi de Kleber'i daha üst sıraya koydu: yedinciliğe karşı onunculuk. Karda frenleme, çekiş ve birikmiş suya karşı direnç sizin için en önemli unsurlarsa Kleber'i seçin. Kışın çoğunlukla ıslak veya kuru yollarda araç kullanıyor ve bu koşullarda daha kısa fren mesafelerine öncelik veriyorsanız Kumho'yu seçin.
Maddeler, ortak testlerin ve sürücü değerlendirmelerinin bir analizidir; her disiplinde ölçülen galibiyetler aşağıdaki tablolardadır. İkisi çeliştiğinde rakamlar esas alınır.
Bir bakışta Krisalp HP3 vs WinterCraft WP52+
| Kategori | Krisalp HP3 | Fark | WinterCraft WP52+ |
|---|---|---|---|
| Kazanılan ortak testler3 ortak test | 2 | 1 | |
| Kuru4 ölçüm | 0 | WinterCraft WP52+ kuru zeminde %5,5 daha kısa mesafede durdu (2 test) | 4 |
| Islak11 ölçüm | 4 | WinterCraft WP52+ ıslak zeminde %3,8 daha kısa mesafede durdu (3 test) | 7 |
| Kar9 ölçüm | 8 | Krisalp HP3 karda %3,2 daha kısa mesafede durdu (3 test) | 1 |
| Konfor4 ölçüm | 1 | 2 | |
| Değer4 ölçüm | 2 | İkisi arasında eşit. | 2 |
| Tyre Reviews Puanıelimizdeki tüm testler ve değerlendirmeler | 8,1/10 | WinterCraft WP52+ önde (+1,2) | 9,3/10 |
| Sürücü puanı38 ve 6 değerlendirme | 83% | WinterCraft WP52+ önde (+8 puan) | 91% |
| Yeniden alırdısürücülerin oranı | 72% | WinterCraft WP52+ önde (+28 puan) | 100% |
| Fiyatfiyat belirten 2 testte | +%13,3 | Krisalp HP3, 2 testin 2 tanesinde daha pahalıydı | Daha ucuz |
| Üretilen ebatlarAB etiketi kayıtları | 75 | 61 ebat ikisinde de üretiliyor | 115 |
Galibiyetler, ortak testlerde her iki lastik için kaydedilen tüm ölçümleri sayar; onay işareti o satırda öndeki lastiği gösterir. Sürücülerin öznel puanları galibiyet olarak sayılır ancak her test kendi ölçeğini kullandığı için ortalamaları asla alınmaz.
2025 - 2026 arasında 3 testte karşı karşıya
Her satır, iki lastiğin de aynı araçta, aynı ebatta ve aynı gün denendiği yayımlanmış bir test. Çizgi testteki tüm lastikleri gösterir; kazanan soldadır.
| Test | Krisalp HP3 | Test alanı | WinterCraft WP52+ |
|---|---|---|---|
| 2026 Auto Bild Kış Lastiği Testi | 20 lastikten 5. | 20 lastikten 8. | |
| 2026 Kış Lastiği Fren Testi - 50 Set | 50 lastikten 7. | 50 lastikten 10. | |
| 2025 Autobild Kış Lastiği Testi | 20 lastikten 14. | 20 lastikten 3. |
Performans profili
3 ortak testten 15 ölçüm; her lastik, her testteki daha iyi değerin yüzdesi olarak gösteriliyor.
Her birinin en çok öne geçtiği yerler
Krisalp HP3
WinterCraft WP52+
İki lastiğin değerlerini görmek için bir eksenin üzerine gelin veya dokunun.
Her testte iki değerden daha iyisi %100 sayılır, diğeri onun yüzdesi olarak gösterilir; yani 34,2 m karşısında 36 m fren mesafesi %95 eder. Her eksen, o ölçümü kaydeden ortak testlerin ortalamasıdır. Ölçek 94% değerinde biter: daha içerideki bir nokta, içi boş olarak göbeğin kenarında durur.
Her birinin daha yüksek puan aldığı yerler
Krisalp HP3
WinterCraft WP52+
İki lastiğin değerlerini görmek için bir eksenin üzerine gelin veya dokunun.
Kategori puanları aynı sezon ve sınıftaki lastikler arasındaki yüzdelik dilimlerdir: 90, bu lastiğin elimizdeki tüm testler üzerinden ölçüldüğünde, yalnızca katıldığı testlerde değil, onların %90'ından daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir.
Sürücülerin her birine daha yüksek puan verdiği yerler
Krisalp HP3
WinterCraft WP52+
İki lastiğin değerlerini görmek için bir eksenin üzerine gelin veya dokunun.
Sürücüler Krisalp HP3 modeline 38 yorumdan %83, WinterCraft WP52+ modeline 6 yorumdan %91 veriyor. Her eksen, sürücülerin 10 üzerinden puanladığı bir sorudur; değerlendirmeler yayından önce elle kontrol edilir.
Tüm ölçümler yan yana
Her iki lastiğin aynı testlerde elde ettiği değerlerin ortalamaları. Fark, her testin kendi farkının ortalamasıdır; böylece farklı otomobillerden ve yıllardan gelen değerler asla karıştırılmaz. Ölçümlerini görmek için bir disiplini, her testin değerini görmek için de bir ölçümü açın.
| Ölçüm | Krisalp HP3 | Fark | WinterCraft WP52+ | Galibiyet | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 45,9 | 5,5% | 43,35 | 0-2 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 111,8 | 0,8% | 112,7 | 0-2 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 51,57 | 3,8% | 49,5 | 0-3 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 79,7 | 1,2% | 80,7 | 0-2 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 12,61 | 0,6% | 12,53 | 0-2 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 85,25 | 3,1% | 82,55 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 2,64 | 10,4% | 2,39 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 28,37 | 3,2% | 29,3 | 3-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 3.999 | 4,8% | 3.821 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 58,3 | 0,6% | 57,95 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 3,25 | 3,2% | 3,15 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| puanlandı | 8,5% | puanlandı | 0-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 69,5 | 0,3 dB | 69,2 | 1-1 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 49.675 | 2,7% | 48.335 | 2-0 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
| 8,34 | 1,2% | 8,24 | 0-2 | |||||||||||||
|
||||||||||||||||
Fren mesafeleri ve tur süreleri düşük olduğunda, hızlar, aşınma ve tutuş değerleri ise yüksek olduğunda daha iyidir. Bir testin değerleri kendine aittir: ebatlar, araçlar, zeminler ve sıcaklıklar testten teste değişir; buradaki ortalamaların yalnızca iki lastiğin birlikte katıldığı testlerden alınmasının sebebi budur. "Puanlandı" satırları sürücülerin öznel puanlarıdır: her test kendi ölçeğini kullandığı için yalnızca galibiyetler sayılır.
Ortak testlerin ötesindeki puanlar
Elimizdeki her testi ve yorumu tartan Tyre Reviews Puanında Krisalp HP3 10 üzerinden 8,1, WinterCraft WP52+ ise 9,3 alıyor.
| Krisalp HP3 | Kategori | WinterCraft WP52+ | ||
|---|---|---|---|---|
| 34 | Kuru | 92 | ||
| 72 | Islak | 88 | ||
| 55 | Konfor | 46 | ||
| 51 | Değer | 79 | ||
| 90 | Kar | 68 | ||
| 20 | Buz | 35 | ||
Kategori puanları aynı sezon ve sınıftaki lastikler arasındaki yüzdelik dilimlerdir: 90, bu lastiğin elimizdeki tüm testler üzerinden ölçüldüğünde, yalnızca katıldığı testlerde değil, onların %90'ından daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir.
Sürücüler ne diyor
| Krisalp HP3 | Kategori | WinterCraft WP52+ | ||
|---|---|---|---|---|
| 8,4 | Kuru Zeminde Tutunma | 9,3 | ||
| 8,4 | Islak Zeminde Tutunma | 9,3 | ||
| 8,2 | Lastik Geri Bildirimi | 9 | ||
| 8,1 | Yol Tutuşu | 9 | ||
| 8,5 | Aşınma | 8,3 | ||
| 8,8 | Lastik konforu | 8,8 | ||
| 8,9 | Karlı Zeminde Tutunma | 9,3 | ||
| 8,1 | Buzlu Zeminde Tutunma | 8,4 | ||
Sürücüler Krisalp HP3 modeline 38 yorumdan %83, WinterCraft WP52+ modeline 6 yorumdan %91 veriyor. Yorumlar yayımlanmadan önce elle denetlenir; araç sahipliği doğrulanmaz.
Kleber Krisalp HP3
- 83%38 yorumdan
- 72%yeniden alırdı
- 782.410 kmyorum yazanların kat ettiği mesafe
Çoğu sürücü, Kleber Krisalp HP3'ü yüksek puanlayarak güçlü kar ve ıslak zemin performansını, bir kış lastiği için düşük gürültü/konforunu ve makul aşınma/değerini övüyor. Kuru yol tutuşu ve yol tutuşu hassasiyeti normal sürüş için yeterli, ancak zorlandığında belirgin bir önden kaymayla birlikte yumuşak bir his verebiliyor; birkaç kullanıcı "jöle/tekne benzeri" bir his bildiriyor. Azınlık bir kesim ise belirli hızlarda gürültü, belirli partilerde titreşim/üretim sorunları ve daha yüksek hızlarda buz veya sulu karda daha zayıf performanstan bahsediyor. Genel görüş olumlu, güvenlik ve kış kabiliyeti ise öne çıkan güçlü yönler.
- karda çekiş ve frenleme
- ıslak zeminde yol tutuşu ve suda kızaklama direnci
- kış lastiği için düşük gürültü/konfor
- iyi aşınma ve değer
- yumuşak yan duvarlar/tekne benzeri his; zorlandığında zayıf yol tutuş hassasiyeti
- kuru zeminde yol tutuşu/viraj alma yaz lastiklerine göre daha zayıf
- buz/karla karışık yağmur performansı yüksek hızlarda sınırlı olabilir
26 doğrulanmış yorumdan yapay zekâ ile özetlendi; yorumların kendisi lastik sayfasında.
Tüm 38 Krisalp HP3 yorumuHarika kar ve buz tutuşu, daha önce sahip olduğum herhangi bir kış lastiğinden çok daha iyi.
İyi dayanıklılık da var. Kuru tutuşu fena değil, ıslak tutuşu o kadar iyi değil ve bunu akılda tutmak lazım. Kış lastiği için de çok gürültülü değil. İndirimde olursa tekrar alırım.
Kumho WinterCraft WP52+
- 91%6 yorumdan
- 100%yeniden alırdı
- 65.190 kmyorum yazanların kat ettiği mesafe
Sürücüler, Kumho WinterCraft WP52 plus'ın fiyatına göre etkileyici bir kış performansı sunduğunu, özellikle ıslak koşullarda güvenli tutuş ve sağlam yol tutuşu için tekrar tekrar övgüler aldığını bildiriyor. İncelemeler, bazı premium veya run-flat alternatiflerine kıyasla düşük yol gürültüsü ve belirgin şekilde iyileşmiş sürüş konforunu sürekli olarak vurguluyor ve birçok kullanıcı premium bir his ve mükemmel bir değer tanımlıyor. İncelemelerde tekrar eden herhangi bir performans dezavantajı bildirilmedi.
- Güçlü ıslak tutuş ve su tahliyesi
- Soğuk/kış koşullarında güvenli sürüş ve çekiş
- Düşük yol gürültüsü / sessiz sürüş
- İyi sürüş konforu
5 doğrulanmış yorumdan yapay zekâ ile özetlendi; yorumların kendisi lastik sayfasında.
Tüm 6 WinterCraft WP52+ yorumuTestlere bakıp aldım. Premium lastiklere yakın performans sunarken aynı zamanda fiyat olarak çok uygundu. Zaten bu lastiği tercih etmemin sebebi bu. Eğer bulunduğunuz yerde aşırı kış şartları yoksa bu lastiği tercih edebilirsiniz. Kış şartları kötüyse fiyatı yine uygun olduğu için Barum tercih edilebilir belki.
Ebatlar, AB etiketi ve model geçmişi
Her lastiğin AB etiket kayıtlarından: Krisalp HP3 modelinin 75 ebadı ve WinterCraft WP52+ modelinin 115 ebadı, bunların 61 tanesi her ikisinde de üretiliyor.
| Kategori | Krisalp HP3 | WinterCraft WP52+ |
|---|---|---|
| Mevsim | Kış | Kış |
| Üretilen ebatlar | 75 ebat, 14 - 20 inç | 115 ebat, 13 - 21 inç |
| İkisinde de üretilen | 61 ebat 155/65 R14165/65 R14165/70 R14175/65 R14175/70 R14185/55 R14185/60 R14185/65 R14185/70 R14165/65 R15175/65 R15185/55 R15ve 49 tane daha | |
| AB etiketi ıslak tutuş | B90%C10% | B82%A18% |
| AB etiketi yuvarlanma direnci | D50%C48%B2% | C65%D32%B2%E1% |
| AB etiketi gürültü | 68-71 dB A81%B19% | 70-73 dB B100% |
| Ağır kar (3PMSF) ebatları | 112 ebattan 112 tanesi | 211 ebattan 209 tanesi |
| Piyasada olduğu tarih | 2016 | 2025 |
| Yerini aldığı model | Kleber Krisalp HP2 (2013) | - |
| Ödüller | - | Kazanan: Winter Touring Tyre of the Year (WhatTyre, 2026/27) |
| Ortak testlerdeki fiyat | Fiyat belirten 2 testin 2 tanesinde Krisalp HP3 daha pahalı lastikti, ortalama %13,3 farkla. Her test lastikleri o dönemde kendi pazarında fiyatladı; yalnızca fark karşılaştırılabilir. | |
Etiket sınıfları, her sınıfı taşıyan kayıtlı ebatların oranı olarak gösterilir; yani "B (%88), C (%12)" çoğu ebadın B olduğu anlamına gelir. Sınıflar ebada göre değişir; kendi ebadınızın etiketini kontrol edin.
Sonuçları okumak
Yukarıdaki test sonuçları ve sürücü yorumlarından yazıldı. Bu bir ölçüm değil, bir analizdir: tablolarla çeliştiği yerde tablolar doğrudur.
Üç bağımsız Auto Bild testi, Kleber Krisalp HP3 ile Kumho WinterCraft WP52+ modellerini karşılaştırdı: 2025 kış lastiği testi, 2026'da 50 setin yer aldığı kış fren testi ve 2026 kış lastiği testi. Kleber, 2026'daki iki testte de daha üst sırada yer alırken Kumho 2025'te açık ara önde bitirdi.
En belirgin eğilim frenlemede görülüyor. Kleber üç testin tamamında karda daha kısa mesafede dururken Kumho üç testin tamamında ıslak zeminde, iki kapsamlı testte ise kuru zeminde daha kısa mesafede durdu. Kleber ayrıca her iki kapsamlı testte de suda kızaklamada daha iyi sonuçlar aldı. Genel sıralamadaki tersine dönüş dikkat çekici: 2025 testinde Kumho üçüncü, Kleber 14. olurken 2026 kapsamlı testinde Kleber beşinci, Kumho sekizinci oldu. Testlerde farklı lastik ebatları kullanıldığından, genel sıralamalardan hiçbiri tüm sürücüler için tek başına tam bir tablo sunmuyor.
Krisalp HP3 - WinterCraft WP52+: sorularınız
Kleber Krisalp HP3 mi Kumho WinterCraft WP52+ mi daha iyi lastik?
Her iki lastiği de deneyen 3 bağımsız testte Kleber Krisalp HP3 2 kez, WinterCraft WP52+ ise bir kez önde bitirdi. Elimizdeki her testi ve yorumu tartan Tyre Reviews Puanında Krisalp HP3 10 üzerinden 8,1, WinterCraft WP52+ ise 9,3 alıyor.
Islak zeminde hangisi daha iyi, Krisalp HP3 mi WinterCraft WP52+ mi?
WinterCraft WP52+, ortak testlerin kaydettiği 11 Islak ölçümünün 7 tanesinde önde gitti. 3 test genelinde ortalama olarak ıslak zeminde %3,8 daha kısa mesafede durdu.
Kuru zeminde hangisi daha iyi?
WinterCraft WP52+, ortak testlerin kaydettiği 4 Kuru ölçümünün 4 tanesinde önde gitti. 2 test genelinde ortalama olarak kuru zeminde %5,5 daha kısa mesafede durdu.
Karda hangisi daha iyi?
Krisalp HP3, ortak testlerin kaydettiği 9 Kar ölçümünün 8 tanesinde önde gitti. 3 test genelinde ortalama olarak karda %3,2 daha kısa mesafede durdu.
Hangisi daha uzun ömürlü ve daha ucuza kullanılıyor?
Krisalp HP3 aşınma testlerinde %2,7 daha uzun dayandı (2 test); WinterCraft WP52+ %1,2 daha düşük yuvarlanma direncine sahipti (2 test). Sürücüler aşınmaya Krisalp HP3 için 8,5/10, WinterCraft WP52+ için 8,3/10 veriyor.
Hangisi daha sessiz ve konforlu?
Sürücüler konfora Krisalp HP3 için 8,8/10, WinterCraft WP52+ için 8,8/10 veriyor.
Sürücüler ne diyor?
Sürücüler Krisalp HP3 modeline 38 yorumdan %83, WinterCraft WP52+ modeline 6 yorumdan %91 veriyor. Krisalp HP3 sürücülerinin %72'i lastiği yeniden alırdı; WinterCraft WP52+ için bu oran %100.
Hangisi daha pahalı?
Fiyat belirten 2 testin 2 tanesinde Krisalp HP3 daha pahalı lastikti, ortalama %13,3 farkla. Fiyatlar testin o dönemdeki kendi pazarına ait.
Aynı ebatlarda bulunuyorlar mı?
Krisalp HP3 75 ebatta (14 - 20 inç), WinterCraft WP52+ ise 115 ebatta (13 - 21 inç) üretiliyor. 61 ebat ikisinde de mevcut. AB etiketinde Krisalp HP3 çoğu ebatta ıslak tutuşta B, yuvarlanma direncinde D sınıfında; WinterCraft WP52+ ise B ve C.
Hangisi daha yeni lastik?
WinterCraft WP52+ daha yeni tasarım: 2025 yılında piyasaya çıktı, Krisalp HP3 ise 2016 yılında. Krisalp HP3, Kleber Krisalp HP2 modelinin yerini aldı.
Bu lastiklerle diğer karşılaştırmalar
Tüm karşılaştırmalar → Üç veya daha fazla lastiği karşılaştır →
Bunlardan birini mi kullanıyorsunuz?
Yorumunuz, bu sayfanın hiçbir testin sağlayamayacağı bölümü: lastik nasıl aşındı, nasıl yaşlandı, üçüncü yılında yağmurda nasıldı. Yaklaşık beş dakika sürüyor.
Krisalp HP3 için yorum yazın WinterCraft WP52+ için yorum yazın
Bu veriler nereden geliyor
Dereceler ve ölçümler yayımlanmış her testten aktarılır. Bir test burada yalnızca iki lastik de o testte yer aldığında sayılır; böylece her değer, karşılaştırıldığı değerle aynı araçta, aynı ebatta ve aynı gün kaydedilmiştir.
TR Puanı hakkında
Tyre Reviews Puanı, her lastiği elimizdeki tüm bağımsız test sonuçlarından ve doğrulanmış sürücü yorumlarından 10 üzerinden puanlar; böylece iki lastik, henüz aynı testte karşılaşmamış olsa bile karşılaştırılabilir.
Testleri kim yapıyor
Tyre Reviews testi olarak yayımlanan her test, 2007'den beri bağımsız olarak lastik test eden Jonathan Benson tarafından yapılır.

Tartışma