Michelin Primacy 5 ve Vredestein Ultrac plus karşılaştırması

Test Sonuçları
Bağımsız karşılaştırmalı lastik testleri, lastik bilgisi edinmek için en iyi veri kaynağıdır ve iyi haber şu ki, her iki lastiği doğrudan karşılaştıran dört test var!
| Yorulmak | Test Kazançları | Performans |
|---|---|---|
| Michelin Primacy 5 | üç | |
| Vredestein Ultrac plus | bir |
Sadece test kazanma sayısının yüksek olmasına bakarak Michelin Primacy 5'nin Vredestein Ultrac plus'den daha iyi olduğu görünebilir, ancak lastikler çok karmaşık nesnelerdir ve bir lastiğin diğerinden daha iyi olduğu alanlar gerçek dünya kullanımında daha önemli olabilir.
İki lastiğin çeşitli lastik test kategorilerinde nasıl karşılaştırıldığına bakalım.
Key Strengths
- En iyi verimlilik trendi: tüm ortak testlerde daha düşük yuvarlanma direnci (örneğin, 7,12'ye karşı 7,73 kg/t; 0,70'e karşı 0,762 kg/t) ve daha düşük enerji tüketimi (ECO testinde 10,4'e karşı 10,9 kWh/100 km).
- İyileştirme avantajı: sürekli olarak daha düşük ölçülen gürültü ve daha yüksek konfor puanları (örneğin, 70,9'a karşı 72,6 dB; konfor 6,9'a karşı 6,4).
- Islak zeminde frenleme ve düz hat üzerinde su üzerinde kayma konusunda güçlü güvenlik tutarlılığı (ortak testlerin 4'te 3'ünde ıslak zeminde frenlemede üstünlük; düz hat üzerinde su üzerinde kaymada da 4'te 3 üstünlük)
- Ölçülen olağanüstü uzun ömürlülük/çevresel metrikler: ADAC aşınma ömrü 56.000 km (30.600 km'ye karşı) ve çok daha düşük aşınma (54'e karşı 97 mg/km/t).
- Doğru test koşullarında/boyutunda mükemmel ıslak zemin frenleme performansı sunabilir (ECO testi: 35,5 m'ye karşı 38,8 m, yaklaşık %8,5 daha kısa).
- Islak zeminde viraj alma performanslarında genellikle rekabetçidir (bildirilen vakaların 2/3'ünde ıslak zeminde viraj alma ve 2/3'ünde ıslak zeminde yol tutuşu konusunda üstünlük sağlar).
- Genel testlerde virajlarda iyi su üzerinde kayma direnci (kavisli su üzerinde kayma testlerinde 3/4 oranında üstünlük sağlıyor, ADAC dahil: 3,5'e karşı 3,3 m/s²)
- Kuru zeminde frenleme, bazı ebatlarda Michelin'e karşı bir avantaj olabilir (ADAC dahil olmak üzere kuru zeminde frenleme sonuçlarının 2/4'ünde üstünlük sağlıyor: 35,3 m'ye karşı 36,3 m).
Dry Braking
dört lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 iki testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak dry braking, Michelin Primacy 5'den %aracı daha 0.03.
Dry Braking'de En İyi: Michelin Primacy 5
Dry Braking kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Dry Handling [s]
iki lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak dry handling [s], Michelin Primacy 5'den %idi daha 0.11.
Dry Handling [s]'de En İyi: Michelin Primacy 5
Dry Handling kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Dry Handling [Km/H]
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak dry handling [km/h], Michelin Primacy 5'den %idi daha 0.09.
Dry Handling [Km/H]'de En İyi: Michelin Primacy 5
Dry Handling kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Subj. Dry Handling
iki lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 iki testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak subj. dry handling, Michelin Primacy 5'den %puan aldı daha 8.11.
Subj. Dry Handling'de En İyi: Michelin Primacy 5
Subj. Dry Handling kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Wet Braking
dört lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Vredestein Ultrac plus bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak wet braking, Vredestein Ultrac plus'den %aracı daha 0.62.
Wet Braking'de En İyi: Vredestein Ultrac plus
Wet Braking kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Wet Braking - Concrete
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak wet braking - concrete, Michelin Primacy 5'den %aracı daha 1.77.
Wet Braking - Concrete'de En İyi: Michelin Primacy 5
Wet Braking - Concrete kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Wet Handling [s]
iki lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak wet handling [s], Michelin Primacy 5'den %idi daha 0.21.
Wet Handling [s]'de En İyi: Michelin Primacy 5
Wet Handling kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Wet Handling [Km/H]
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Vredestein Ultrac plus bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak wet handling [km/h], Vredestein Ultrac plus'den %idi daha 0.55.
Wet Handling [Km/H]'de En İyi: Vredestein Ultrac plus
Wet Handling kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Subj. Wet Handling
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak subj. wet handling, Michelin Primacy 5'den %puan aldı daha 1.27.
Subj. Wet Handling'de En İyi: Michelin Primacy 5
Subj. Wet Handling kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Wet Circle
iki lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Vredestein Ultrac plus iki testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak wet circle, Vredestein Ultrac plus'den %vardı daha 1.89.
Wet Circle'de En İyi: Vredestein Ultrac plus
Wet Circle kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Straight Aqua
dört lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 üç testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak straight aqua, Michelin Primacy 5'den %bir daha 0.33.
Straight Aqua'de En İyi: Michelin Primacy 5
Straight Aqua kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Curved Aquaplaning
dört lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak curved aquaplaning, Michelin Primacy 5'den %bir daha 1.06.
Curved Aquaplaning'de En İyi: Michelin Primacy 5
Curved Aquaplaning kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Subj. Comfort
iki lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 iki testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak subj. comfort, Michelin Primacy 5'den %puan aldı daha 7.25.
Subj. Comfort'de En İyi: Michelin Primacy 5
Subj. Comfort kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Noise
üç lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 üç testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak noise, Michelin Primacy 5'den %ölçülen daha 1.3.
Noise'de En İyi: Michelin Primacy 5
Noise kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Wear
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak wear, Michelin Primacy 5'den %tahmini olarak daha 45.36.
Wear'de En İyi: Michelin Primacy 5
Wear kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Rolling Resistance
üç lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 üç testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak rolling resistance, Michelin Primacy 5'den %bir daha 10.54.
Rolling Resistance'de En İyi: Michelin Primacy 5
Rolling Resistance kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Energy Consumption
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak energy consumption, Michelin Primacy 5'den %kullandı daha 4.59.
Energy Consumption'de En İyi: Michelin Primacy 5
Energy Consumption kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Abrasion
bir lastik testinden elde edilen verilere bakıldığında, Michelin Primacy 5 bir testlerinde daha iyi performans gösterdi. Ortalama olarak abrasion, Michelin Primacy 5'den %yaydı daha 44.33.
Abrasion'de En İyi: Michelin Primacy 5
Abrasion kazananının nasıl hesaplandığını görün >>
Gerçek Dünya Sürücü Yorumları
Tyre Reviews ayrıca Michelin Primacy 5 ve Vredestein Ultrac plus için gerçek dünya sürücü yorumları da topluyor.
Toplamda Michelin Primacy 5, 32 kez incelenmiş ve sürücüler lastiğe genel olarak %86 puan vermiş.
Vredestein Ultrac plus ise 5 kez incelenmiş ve sürücüler lastiğe genel olarak %80 puan vermiş.
Bu, gerçek dünya sürüşünde insanların Michelin Primacy 5'i tercih ettiği anlamına geliyor.
All Season Pirelli'lerden çok daha sessizdirler, ses çoğunlukla alçak bir uğultudan ibarettir ve kulağa alternatiflerinden daha hoş gelir.
Onlarla hızla viraj alırken kendimi daha rahat hissediyorum. Bazı orman/tarla yollarında sürdüm ve güzelce dayandılar. Diş derinliği diğer markalar kadar derin görünmüyor, 10.000 km'den sonra her şeyin nasıl göründüğünü güncelleyeceğim.
Sonuç
Key Differences
- Tutarlılık ve değişkenlik: Primacy 5 orta sıralarda yer alıyor ancak testler boyunca istikrarlı bir performans sergiliyor; Ultrac+ ise Motor'un yaz testinde 2/8 (ECO) ile sonuncu (9/9) arasında değişen puanlar alıyor.
- İşletme maliyetleri açıkça Michelin'in lehine: ADAC, Primacy 5 için 56.000 km, Ultrac+ için ise 30.600 km aşınma öngörüyor; ayrıca aşınma direnci de çok daha düşük (54'e karşı 97 mg/km/t).
- Verimlilik/incelik konusunda Michelin öne çıkıyor: Primacy 5, her alanda daha sessiz ve daha düşük yuvarlanma direncine sahip (örneğin, 70,9'a karşı 72,6 dB; 7,12'ye karşı 7,73 kg/t; 10,4'e karşı 10,9 kWh/100 km).
- Genel olarak yaz testlerinde ıslak zeminde frenleme Michelin lehine sonuç veriyor (4 testin 3'ünde birinci), ancak Vredestein'in en iyi ıslak zeminde durma mesafesi ECO testinde anlamlı derecede daha kısa (35,5 m'ye karşı 38,8 m).
- Su üzerinde kayma performansı: Michelin düz hatlı su üzerinde kayma testlerinde daha sık kazanıyor (3/4), Vredestein ise virajlı su üzerinde kayma testlerinde daha sık kazanıyor (3/4) ve ıslak zeminde viraj alma performanslarında güçlü bir izlenim bırakıyor.
- Sürüş hissi/sınır davranışı: Primacy 5'in güvenli ancak keskin olmadığı (ve bazen hassas olmadığı/termal olarak duyarlı olduğu) tekrar tekrar belirtilirken, Ultrac+'ın ise daha çok belirsiz direksiyonu ve sert kullanıldığında çabuk aşırı ısınması nedeniyle eleştirildiği ifade ediliyor.
Genel Kazanan: Michelin Primacy 5
Veritabanımızdaki lastik test verilerine ve kullanıcı değerlendirmelerine göre, Michelin Primacy 5 bu karşılaştırmada genel olarak daha iyi performans göstermiştir. Ancak, yukarıdaki örümcek diyagramında görebileceğiniz gibi, her lastiğin son lastik seçiminizde dikkate almanız gereken kendine özgü güçlü yönleri vardır.Benzer Karşılaştırmalar
Daha fazla lastik karşılaştırması mı arıyorsunuz? İşte bu lastikleri içeren diğer doğrudan karşılaştırmalar:
Dipnot
Bu sayfa, lastik endüstrisinin test etme en iyi uygulamaları kullanılarak geliştirilmiştir. Bu, sadece her iki lastiğin de aynı testte olduğu testleri karşılaştırdığımız anlamına gelir.
Bu neden önemli? Lastik testleri, yüzey tutuş seviyeleri ve yüzey sıcaklığı gibi faktörlerden büyük ölçüde etkilenir, bu da sadece aynı günden elde edilen değerleri karşılaştırabileceğiniz anlamına gelir. Bir lastik testi sırasında, dış koşul değişiklikleri genel sonuçlara dahil edilir, ancak farklı günlerde veya farklı yerlerde yapılan lastik testleri arasında bunu hesaplamak mümkün değildir.
Sonuç olarak, Tyre Reviews'da hem %s hem de %s'yi içeren başka testler göreceksiniz, ancak bunlar aynı günde yapılmadığı için sonuçlar karşılaştırılabilir değildir.
Birçok başka web sitesi bu tür lastik karşılaştırmaları yapar, Tyre Reviews yapmaz.
Tartışma
- Henüz yorum yok — ilk yorumu sen yap.